2. Elastan nebo polyester (PES)? Jakou příměs vybrat?

Taky vám jde z toho hlava kolem? Elastan nebo polyester (PES)? Polyester nebo elastan?

V našem e-shopu sice převládají teplákoviny s příměsí elastanu, ale v nabídce máme také některé látky s příměsí polyesteru (PES). Možná by se zdálo, že tato "příměs" činí jen malé procento v látce, přesto je rozdíl v materiálech velký.

Teplákovina s příměsí elastanu je pružná, poddajná a přizpůsobí se snadněji vaší postavě. Například když náhodou ušijete kousek víc „na tělo“ anebo si cíleně ušijete oblečení, které má být obepnuté, třeba legíny.

Teplakovina s PES je oproti té s elastanem pevnějsí a tužší. I přes tuto vlastnost se u ní dočkáte pružnosti, i když ne takové jako u teplákoviny s elastanem. Z tohoto typu teplákoviny s příměsí polyesteru se výborně šijí mikiny, kabáty či kardigany. Naopak není příliš vhodná pro šití pružného oblečení jako jsou legíny či tepláky.

U teplákovin s melírovaným vzhledem najdete ve složení obě tyto příměsi (jak PES tak elastan). Tento typ látky je pak díky obsahu elastanu výborně pružný. Malá příměs PES se přidává ve výrobním procesu z důvodu melírování.

Zpět do obchodu