Poradna

1. Počesanou nebo nepočesanou? Jakou vybrat teplákovinu?

Řešíte, jakou teplákovinu si vybrat pro plánované šití?

Nevíte jaký je rozdíl mezi počesanou a nepočanou teplákovinou?

Pokud se podíváte na látku z lícní strany, rozdíl neuvidíte téměř žádný. Oba typy látky mají charakteristickou strukturu a vzhled teplákoviny. Ale ve chvíli, kdy otočíte látku na rubní stranu, uvidíte rozdíl na první pohled.

Z rubové strany má POČESANÁ teplákovina jemný plyšový chloupek, na omak působí velmi hebce a je mnohem „tlustší“ než nepočesaná teplákovina. Tato teplákovina se výborně hodí na teplejší oblečení jako jsou mikiny, kabátky, vesty, teplé tepláčky a další.

Pokud si vezmeme do rukou kolegyni NEPOČESANOU, tak má z rubu tenkou strukturu se smyčkou. Na rubu počesané teplákoviny jasně vidíte očka nití. Látka je na omak „slabší“, výborně se tedy hodí na šití lehčího oblečení nebo šatů.

2. Elastan nebo polyester (PES)? Jakou příměs vybrat?

Taky vám jde z toho hlava kolem? Elastan nebo polyester (PES)? Polyester nebo elastan?

V našem e-shopu sice převládají teplákoviny s příměsí elastanu, ale v nabídce máme také některé látky s příměsí polyesteru (PES). Možná by se zdálo, že tato "příměs" činí jen malé procento v látce, přesto je rozdíl v materiálech velký.

Teplákovina s příměsí elastanu je pružná, poddajná a přizpůsobí se snadněji vaší postavě. Například když náhodou ušijete kousek víc „na tělo“ anebo si cíleně ušijete oblečení, které má být obepnuté, třeba legíny.

Teplakovina s PES je oproti té s elastanem pevnějsí a tužší. I přes tuto vlastnost se u ní dočkáte pružnosti, i když ne takové jako u teplákoviny s elastanem. Z tohoto typu teplákoviny s příměsí polyesteru se výborně šijí mikiny, kabáty či kardigany. Naopak není příliš vhodná pro šití pružného oblečení jako jsou legíny či tepláky.

U teplákovin s melírovaným vzhledem najdete ve složení obě tyto příměsi (jak PES tak elastan). Tento typ látky je pak díky obsahu elastanu výborně pružný. Malá příměs PES se přidává ve výrobním procesu z důvodu melírování.

Upcyklace textilu

Pojďme ulehčit o kousek víc světu upcyklací oblečení. Má to obrovský smysl a já vám vysvětlím proč. Velké fast fashion řetězce chrlí miliardy oblečení, které nejsme schopni unosit, trendy nás nutí mít stále novinky v šatníku, ale víte, že to jde i mnohem šetrněji, levněji, ekologičtěji? A přitom stále můžete mít nový, zajímavý a originální kus oblečení.

IMG_1176 (1)

Co je upcyklace?

Řešením je právě upcyklace. Název pochází z anglického upcycling a je to proces, při kterém se staré, nepotřebné nebo zbytkové materiály přetvářejí na nové produkty. Cílem upcyklace je nejen minimalizovat odpad, ale také snížit spotřebu nových surovin, což má pozitivní dopad na životní prostředí.

Když tedy zmiňuji upcyklaci textilu, znamená to, že si třeba z trička vyrobíte šaty nebo si ze zbytků látek sešijete tašku. Možností je mnoho a nebojte, zvládnete to, i když jste začátečník. Ráda vás naučím, jak správně upycklovat, na co si dát pozor, ukážu vychytávky.

Díky upcyklaci využijete staré už nenošené oblečení, spotřebujete zbytky látek, pomůžete životnímu prostředí a získáte oblečení, které nikdo jiný mít nebude! To zní skvěle ne?

4 položek celkem
Zpět do obchodu