Poradna

1. Počesanou nebo nepočesanou? Jakou vybrat teplákovinu?

Řešíte, jakou teplákovinu si vybrat pro plánované šití?

Nevíte jaký je rozdíl mezi počesanou a nepočanou teplákovinou?

Pokud se podíváte na látku z lícní strany, rozdíl neuvidíte téměř žádný. Oba typy látky mají charakteristickou strukturu a vzhled teplákoviny. Ale ve chvíli, kdy otočíte látku na rubní stranu, uvidíte rozdíl na první pohled.

Z rubové strany má POČESANÁ teplákovina jemný plyšový chloupek, na omak působí velmi hebce a je mnohem „tlustší“ než nepočesaná teplákovina. Tato teplákovina se výborně hodí na teplejší oblečení jako jsou mikiny, kabátky, vesty, teplé tepláčky a další.

Pokud si vezmeme do rukou kolegyni NEPOČESANOU, tak má z rubu tenkou strukturu se smyčkou. Na rubu počesané teplákoviny jasně vidíte očka nití. Látka je na omak „slabší“, výborně se tedy hodí na šití lehčího oblečení nebo šatů.

2. Elastan nebo polyester (PES)? Jakou příměs vybrat?

Taky vám jde z toho hlava kolem? Elastan nebo polyester (PES)? Polyester nebo elastan?

V našem e-shopu sice převládají teplákoviny s příměsí elastanu, ale v nabídce máme také některé látky s příměsí polyesteru (PES). Možná by se zdálo, že tato "příměs" činí jen malé procento v látce, přesto je rozdíl v materiálech velký.

Teplákovina s příměsí elastanu je pružná, poddajná a přizpůsobí se snadněji vaší postavě. Například když náhodou ušijete kousek víc „na tělo“ anebo si cíleně ušijete oblečení, které má být obepnuté, třeba legíny.

Teplakovina s PES je oproti té s elastanem pevnějsí a tužší. I přes tuto vlastnost se u ní dočkáte pružnosti, i když ne takové jako u teplákoviny s elastanem. Z tohoto typu teplákoviny s příměsí polyesteru se výborně šijí mikiny, kabáty či kardigany. Naopak není příliš vhodná pro šití pružného oblečení jako jsou legíny či tepláky.

U teplákovin s melírovaným vzhledem najdete ve složení obě tyto příměsi (jak PES tak elastan). Tento typ látky je pak díky obsahu elastanu výborně pružný. Malá příměs PES se přidává ve výrobním procesu z důvodu melírování.

3 položek celkem
Zpět do obchodu